Faydalı BilgilerHaber

Bluetooth 5.0 geliyor

Bluetooth 5 in yeni çıkan 10 özelliği

 • Yıllardır hayatımızda yer alan  Bluetooth   teknolojisinin geldiği son nokta olan  Bluetooth 5, kablosuz veri aktarımı teknolojisinin sınırlarını zorlamaya hazırlanıyor. Ayrıca yeni teknoloji, Bluetooth 4.2’ye oranla  çok daha hızlı, etki alanı geniş, batarya dostu ve geleceğin teknolojilerine uyumlu.

 

 • Önceki Bluetooth teknolojisi ile 1 Mbps   hıza ulaşabilirken, Bluetooth 5, 2 Mbps hız  vaat ediyor. Bu aktarım hızının yükselmesi en basitinden akıllı saat kullanıcılarının işine yarayacaktır. Çektiğiniz fotoğrafların akıllı telefona aktarım süresi artık  yarıya  inecek.
 • Bluetooth 5’in belki de en iddialı ve en iyi özelliği etki alanının  dört katına  çıkması. Teorik olarak 300 metre içerisinde etkili olan yeni sistemde artık evinizin içerisindeki cihazlarınızı  evin dışarısından bile   kontrol edebileceksiniz. Pratikte kaç metre içerisinde etkili olacağını söylemek mümkün değil fakat Bluetooth 4’ün teoride 75 metre etki alanı sunduğunu da belirtelim.

 

 • Bluetooth teknolojisinin  batarya düşmanı  olduğunu düşünenler artık düşüncelerini değiştirebilir. Bluetooth Low Energy (BLE) olarak da bilinen Bluetooth Smart sayesinde Bluetooth 4.2’nin  iki buçuk katı az  enerji harcanması sağlanıyor.

 

 • Konum bilginiz sayesinde telefonunuza bağlantı olmaksızın reklamlar aniden gelebilecek. Alışveriş merkezinde gezerken  mağazalardan reklam alabileceksiniz. Bu özelliğin kullanım alanları oldukça geniş fakat spam bildirimlerle rahatsız olmak gibi bir riski de taşıması akıllarda soru işareti bırakmıyor değil.

 

 • Düzenli olarak Bluetooth teknolojisini kullananları ilgilendiren bir başka konu ise  veri aktarım   miktarının artması. Bir üst maddede bahsi geçen reklamlarda  31 bitlik  bilgi aktarımı yapılabilirken yeni teknoloji ile bu sınır  225 bit  olacak.

 

 • Bluetooth 5 sayesinde  Nesnelerin İnterneti  bambaşka bir seviyeye taşınacak diyebiliriz. Akıllı cihazlar arasındaki etkileşim artık çok daha hızlı ve etkili olacak. Bluetooth teknolojisi Nesnelerin İnterneti için oldukça önemli bir görevi üstlenecek. Özellikle  akıllı evlerde   sıkça kullanılacak olan bu yeni teknoloji ile hem akıllı telefonunuzun şarjı bitmeyecek hem de tonla işi rahatça yapabileceksiniz.

 

 • Maalesef şuan piyasada yer alan hiçbir cihazda   Bluetooth 5’i destekleyecek   yeterli donanım bulunmuyor. Yeni nesil telefonlar ile birlikte hayatımıza girecek olan Bluetooth 5’i denemek isteyenler haliyle akıllı telefonlarını  yenilemek   zorundalar. Bu özelliğin önümüzdeki yıl çıkacak olan amiral gemilerinde kullanılması bekleniyor.

 

 • Nesnelerin İnterneti sayesinde günlük hayatımızda daha çok yer alacak olan Bluetooth, sağladığı  kalite, hız, menzil ve batarya ömrü   ile oldukça ciddi güncelleştirmeler alacak. Bunlar sayesinde artık birçok cihazla akıllı telefonunun arasındaki bağı Bluetooth ile sağlamak daha kolay ve etkili olacak. İnternet bağlantısının yerini tutar mı bilinmez fakat hayatımızda bir yerinin olacağı kesin.

 

 • Bluetooth 5’i kullanan telefonların  önümüzdeki yıl   tanıtılması bekleniyor. Ayrıca bu teknolojinin detaylarını da önümüzdeki yıl içerisinde öğreneceğiz. Şubat 2017’de gerçekleşecek olan Dünya Mobil Kongresi’nde Bluetooth 5 ve Bluetooth 5 kullanan amiral gemilerinin özellikleri hakkında çok daha  kapsamlı bilgiler   verilmesi beklenmekte.

www.multimedyam.com

Daha fala göster

İlgili konular

3 thoughts on “Bluetooth 5.0 geliyor”

 1. Geri bildirim: Google
 2. Geri bildirim: levitra
 3. Geri bildirim: cialis cost
Close